Zprávy

SpaceX na třetí pokus úspěšně vypustila do vesmíru obří hvězdnou loď

SpaceX vypustila Starship do vesmíru na třetí pokus

SpaceX vypustila do vesmíru obří raketu Starship – společnosti to trvalo tři pokusy, která odstartovala zhruba před rokem.

Nosná raketa Super Heavy (první stupeň) s nainstalovaným vozidlem Starship (druhý stupeň) úspěšně odstartovala ze základny SpaceX v Boca Chica v Texasu v 08:25 místního času (16:25 minského času).

Během startu bylo použito několik inovací i pro samotnou SpaceX. Například přečerpávání paliva ze zadních nádrží druhého stupně do příďových.

Na rozdíl od prvních dvou testů – v dubnu a listopadu 2023 oba skončily výbuchy – by tentokrát po oddělení stupňů měla Starship stříknout do Indického oceánu (spíše než do Tichého oceánu). K tomu, pokud zůstane situace pod kontrolou, dojde přibližně 65 minut po startu.

Připomeňme si: Starship je opakovaně použitelný 120metrový dvoustupňový systém, který je považován za největší, jaký byl kdy vytvořen. Zahrnuje jak 70metrový supertěžký první stupeň v podobě Super Heavy, tak 50metrovou vesmírnou loď Starship.

Je k tomu co říct? Napište našemu telegramovému robotovi. Je to anonymní a rychlé

Logo Hitech

SpaceX na třetí pokus úspěšně vynesla Starship na oběžnou dráhu

Jekatěrina Smirnová 14. března, 17:50

DĚLAT:

14. března SpaceX provedla třetí experimentální start supertěžkého systému Starship. Start se uskutečnil z místa Starbase v Boca Chica v Texasu v 9:25 místního času (16:25 moskevského času). Hvězdná loď poprvé dosáhla orbitální rychlosti více než 26 tisíc km/h a vystoupala do výšky více než 200 km. Loď byla v letu déle než 48 minut a byla ztracena při vstupu do hustých vrstev atmosféry již ve fázi přípravy na splashdown. I když Starship i Super Heavy znovu vyhořely, tým SpaceX udělal významný pokrok – předchozí testy skončily ve 4 a 8 minutách letu. Přibližně polovina cílů této studie byla splněna. Ve vesmíru nebylo možné zapnout motor Raptor a etapy stále nepřežily do splashdown.

Zajímavé:  Gmail oddělil tlačítko pro odhlášení odběru a stížnosti na spam –

Nejzajímavější technologické a vědecké novinky zveřejňuje náš telegramový kanál Hitech+. Přihlaste se k odběru a zůstaňte informováni.

Během startu bylo zapnuto všech 33 motorů Raptor a fungovaly stabilně až do okamžiku horkého odstavení nosiče a lodi. K jejich oddělení došlo 2 minuty 45 sekund po startu. Hvězdná loď pokračovala ve stoupání na oběžnou dráhu pomocí svých motorů a Super Heavy se začal připravovat na manévr Boostback Burn, aby změnil svou trajektorii a vrátil se blíže k místu startu. O několik minut později měl dopadnout v Mexickém zálivu, 32 km od místa startu.

Řízené klesání šlo do výšky přibližně 3 km, nosič aktivně manévroval s kormidly. Když se však zapnuly ​​tři přistávací motory, aby utlumily rychlost, došlo k poruše – motory se buď nenastartovaly, nebo se zapnuly ​​nesprávné, nebo došlo k úniku paliva při proplachování motorů (jako v předchozím testu ), což vedlo k aktivaci systému autodestrukce posilovače.

Hvězdná loď v této době nadále nabírala výšku a rychlost, nakonec vystoupala nad 200 km a dosáhla rychlosti více než 26,6 tisíc km/h. SpaceX během vysílání ukázalo záběry z kamer nainstalovaných na lodi, které umožňovaly vidět její stranu i Zemi.

Po dosažení zamýšlené oběžné dráhy zahájila Starship sérii testů: otevírání a zavírání dveří nákladového prostoru a také demonstraci přesunu paliva z malé nádrže do hlavní. Tyto operace byly úspěšně dokončeny.

Podle plánu měla loď po 40 minutách a 46 sekundách letu poprvé ve vesmíru znovu spustit motor Raptor za účelem deorbitního manévru. To se ale nestalo. Po dalších 9 minutách mělo začít deorbiting. Hvězdná loď měla tentokrát sestoupit do Indického oceánu a ne do Tichého oceánu poblíž Austrálie. Ale ve fázi vstupu do atmosféry SpaceX ztratilo kontakt s lodí. Kamery nějakou dobu ukazovaly, jak se kolem hvězdné lodi objevila plazma a ta v ní manévrovala svými kormidly. Ve výšce asi 65 km se však obě kamery na lodi současně vypnuly ​​a veškerá telemetrie byla ztracena. Představitelé společnosti v přímém přenosu uvedli, že to pravděpodobně znamenalo, že se loď ztratila, ale čas letu nebyl zastaven. Poté, co vypršel odhadovaný čas splashdown a komunikace s lodí nebyla obnovena, bylo vysílání přerušeno.

Zajímavé:  Platýs čistě Tolyan“: design ryby z nového upoutávky na „Malá mořská víla“ se diskutuje na internetu.

S největší pravděpodobností loď shořela v horních vrstvách atmosféry kvůli ztrátě části ohnivzdorného plátování – během letu na oběžné dráze kamery zaznamenaly, že z lodi nějak odpadávají části.

Hvězdná loď ani urychlovač Super Heavy tedy nepřežily závěrečný test – splashdown. Představitelé SpaceX však uvedli, že testovací let dosáhl několika klíčových cílů.

„Třetí letový test si klade za cíl stavět na všem, co jsme se naučili z předchozích letů, s řadou ambiciózních cílů, včetně úspěšného odpálení obou stupňů během výstupu, otevření a zavření dveří užitečného zatížení hvězdné lodi, demonstrování přenosu paliva na horním stupni,“ první – kdykoli vypuštění nosné rakety, spuštění motoru Raptor ve vesmíru a řízený návrat hvězdné lodi,“ uvedla SpaceX v popisu mise před jejím startem.

V důsledku toho selhal start motoru Raptor ve vesmíru a splashdown obou stupňů. Pro teprve třetí let nového komplexního systému je to obrovský pokrok.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal 13. března startovací licenci pro misi. FAA dokončila vyšetřování listopadového startu koncem minulého měsíce a zjistila, že SpaceX splnila všechny požadavky na bezpečnost, životní prostředí, politiku a finanční odpovědnost. SpaceX byla připravena ke startu již v polovině února – společnost dodala oba stupně Starship na startovací rampu Hvězdné základny a sestavila je dohromady. Ale agentuře trvalo nějakou dobu, než vydala licenci na třetí let.

Nyní mají vývojáři megaraket tři testovací lety, z nichž první dva proběhly v dubnu a listopadu loňského roku. Během prvního startu se dva stupně hvězdné lodi neoddělily podle plánu, což vedlo k tomu, že let skončil po pouhých čtyřech minutách. V listopadu se situace zlepšila, oddělení jeviště probíhalo podle plánu, ale oba nakonec vybuchli. Let skončil osm minut po startu.

Zajímavé:  Vousy vás ochrání před údery a orgasmus vám pročistí nos – za což jim byla udělena Ig Nobelova cena –

Hvězdná loď, vysoká 122 metrů a s užitečným zatížením 150 tun, je navržena tak, aby byla zcela znovu použitelná. Opakovaně použitelné použití rakety podle zakladatele a generálního ředitele SpaceX Elona Muska umožní lidstvu kolonizovat Měsíc a Mars. A SpaceX se rychle blíží ke svému cíli. Pravděpodobně se do konce letošního roku dočkáme prvního plně úspěšného letu tohoto supertěžkého nákladního startovacího systému do vesmíru.